OÜ Porto Franco korraldatud Tallinna sadamapiirkonna ja vanalinna vahelise ala avalikku arhitektuurikonkurssi ei saa nimetada arhitektuurivõistluseks žüriiga manipuleerimise tõttu, leiab Eesti Arhitektide Liit.
- Hillar Tederi Admiraliteedi arenduse plaan 2012. aastal. Foto: Admiraliteedi Arenduse AS
„Võidutöö ei vasta võistlustingimustes esitatud nõudele leida mõistlik tasakaal arendaja ootuste, detailplaneeringu tingimuste ja kvaliteetse avaliku ruumi loomise vahel,“ põhjendas arhitektide liit oma seisukohta.
Konkursi žürii liige ja Eesti Arhitektide Liidu asepresident Peeter Pere selgitas, et liit lähtub euroopalikust heast tavast, et arhitektuurikonkurssidel antakse enamushääl sõltumatutele arhitektidele, kes oskavad arvesse võtta ühtmoodi hästi nii tellija kui ka avalikkuse nõudmisi. „Sellel konkursil sai kaalukeeleks ühe välismaise, väidetavalt arhitekti, vastuhääl arhitektidest žüriiliikmete üksmeelsele arvamusele. Pärast hääletust selgus, et tegemist on siiski ühe tellijaga seotud äriettevõtte juhiga. Lisaks on selgunud, et žürii liikmetena mainitud Helsingi ja Riia linnaarhitekte küll informeeriti võistluse toimumisest, kuid žürii töösse neid ei kaasatud.“
Eelmisel nädalal rääkis Pere ETV uudistesaatele „Aktuaalne kaamera“, et Porto Franco arhitektuurikonkursi žüriis Peterburi arhitektina märgitud Aleksei Krause kohta ei ole tal andmeid, kes ta arhitektina on, kus töötab ja keda esindab.
Kui kirjutada Aleksei Krause nimi internetiotsingusse, siis selgub, et ta on aastaid seotud peamiselt Peterburis tegutseva kauplusteketiga O'Key, vahendas
ERRi uudisteportaal. Alles tänavu aprillis kirjutati Peterburi ärilehes, et Krausest sai O'Key kinnisvarajuht. Huvitav on aga see, et O'Key üks osanikke on
Hillar Teder, kes on aastaid tegelenud just Admiraliteedi basseini äärsete alade arendamisega. Tema poeg Rauno Teder on aga Porto Franco juhatuse liige.
Eesti Arhitektide Liidu hinnangul katab võidutöö sisult vaid arendaja etteantud tingimusi, mis tähendab, et võistlemist parema tulemuse nimel ei toimunudki.
„Leiame, et žürii tuleb uuesti kokku kutsuda algselt kavandatud koosseisus, kutsudes tellijaga seotud Aleksei Krause asemel osalema žürii põhiliikme – Riia peaarhitekt Gvido Princise,“ sõnas Pere. „Lisaks peab EAL vajalikuks, et Tallinna Linnaplaneerimise Amet korraldaks enne projekteerimistingimuste väljastamist avaliku arutelu ning tagaks, et ärikeskuse projekt ei muudaks peamisi avalikke ühendusteid sisetänavateks ega sulgeks vaatekoridore Oleviste kiriku tornile.“
Tallinna sadamaala arenduse arhitektuurikonkursi võitis Londoni arhitektuuribüroo Chapman Taylor eesotsas arhitekt Tom Klingholziga. Projekt kannab nime "1959", mis näeb Admiraliteedi basseini ääres mereäärse promenaadi ja klaaskatusega sisetänavaga kaubandus- ja bürookompleksi.
Porto Franco arhitektuurikonkursile laekus kokku 22 osavõtutaotlust.
Porto Franco investeeringu suurus on 160 miljonit eurot ja töö peaks saama valmis 2018. aasta alguseks, kui Eesti on Euroopa Liidu eesistumise maa.
Seotud lood
Londoni arhitektuuribüroo Chapman Taylori ärisuuna juht Ian Clarke'i sõnul lubab internetikaubanduse areng arvata, et ostukeskused on tulevikus enamasti väga suured.
Kui väljas sajab lund ja päevavalgus kestab vaid hetke, muutub kodukontor meie igapäevaseks keskpunktiks – kohaks, kus töö, loovus ja ka mugavus peavad koos eksisteerima. Hea valgustus, ergonoomiliselt kujundatud ja rahulik töökeskkond aitavad pimedal hooajal säilitada nii töötahet kui ka meelerahu. Ja just sisemine tasakaal on eriti oluline, sest kodus töötavad lapsevanemad teavad hästi: külmade ilmadega algab ka viiruste hooaeg. Lisaks tööülesannetele tuleb sel ajal hoolitseda ka nohuste ja pisut pahurate laste eest, kes on lasteaiast koju kosuma jäetud.